Ne?
WeAsist 2018 yılında fotoğrafçılar için üretilen bulut teknolojili bir yazılımdır. Fotoğrafçının kurumsal web sitesi ve mobil uygulaması içinde gömülü olarak çalışır. Böylece fotoğrafçının web site ve mobil uygulamaya sahip olmasını ve kendi markasıyla hizmet sunmasını sağlar. Fotoğrafçıya kendi markasıyla sıfırdan bir web sitesi ve sıfırdan android ve ios mobil uygulama sunar. Fotoğrafçı ile müşterisinin, fotoğrafçının kendi kurumsal web sitesi ve mobil uygulamasında birlikte süreç yönetmesini sağlar.
Fotoğrafçının kendi markasıyla sıfırdan web sitesini, yine kendi markasıyla App Store'da iOS uygulama ve Google Play Sotre'da android uygulamasını yayınlıyoruz.
Maalesef, burada sunduğumuz web site içerisinde çalışan bir yazılım var. Bu yazılım Yönetim Paneli, Web Site, Android ve iOS App'ı bütünleşik olarak çalışmasını sağlıyor. Web siteyi devreden çıkardığımızda mobil uygulamayı yöneteceğiniz paneli ortadan kaldırmış oluyoruz, bu mümkün değil. WeAsist her bir müşteriye özel kurulum yapar. Her bir müşterinin sistemi kendi web sitesi üzerinden çalışır.
Evet, App Store ve Google Play Store'da sizin markanızla mobil uygulamanızı yayınlıyoruz. Müşteriniz Store'da arama kısmına sizin markanızı yazarak uygulamanızı indirip inceleyebilir. Şifresi varsa eğer uygulama içerisinde giriş yaparak fotoğraflarına erişebilir. Müşteri kullanıcı bilgilerini yönetim panelinden güncelleyebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
Web Sitede ana sayfa, portfolyo, blog, hakkımızda, paketler ve iletişim sayfaları bulunmaktadır.
Evet, yönetim panelinize şifrenizle giriş yaparak web sitede ve mobil uygulamada bulunan metin, fotoğraf ve diğer içerikleri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yönetim tamamen size aittir.
Evet, diyelim bir anasayfa fotoğrafı eklediniz, aynı zamanda mobil uygulamanızın ana sayfasında görüntülenir.
Nasıl?
Açık yüreklilikle cevap verelim ki pandemiyle birlikte yaşadığımız süreçte bir sene sonrasını hesap etmek çok güçleşti. Bir sonraki ayın maliyetlerini hesaplamakta bile hepimiz zorluk çekiyoruz. Ancak şunu belirtmek isteriz ki ilk müşterimiz 2018 yılından beri WeAsist'i tercih eden Bursa Mir Fotoğrafçılık'tır. 5 yıldır kendileri ile çalışmaktayız ve fiyat poltikamız her zaman müşterimizin sürekliliği ve devamlılığını gözetmek unsuru ile belirlenmiştir. Biz fotoğrafçılık gibi ülkemizde çok güçlü ve yaygın olan bir sektörün dijital dönüşümüne eşlik etmek için yola çıktık. Önceliğimiz müşterimizi kazanmaktır. Bu yolculukta parayı birlikte kazanacağımızı düşünerek fiyat politikaları belirliyoruz. Önemli olan sizin bu sistemden fayda elde etmeniz ve dijitalleşme yolculuğunu birlikte gerçekleştirmemizdir. Zaman hepimize yatırımlarımızın karşılığını verecektir.
Web siteniz üzerinden yalnızca sizin erişebildiğiniz, şifreniz ile giriş yaptığınız bir Yönetim Paneli'niz var. Burada Randevu Takvimi, Sözleşme Oluşturma, Görev Tanımlama, Fotoğraf Yükleme, Seçilen Fotoğrafları Görme, Ödeme Takibi, Kasa Durumu, Web Site ve Mobil Uygulama içerik yönetimi gibi bir çok işlemi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Tamamen size özel ve sizin kurumsal kimliğinize tahsis edilmiş bir alandır. Başka bir fotoğrafçı ile ortak kullandığınız bir alan değildir.
Yönetim Paneli'ne giriş yaptığınızda sizi randevu takvimi karşılar. 'yeni randevu' butonuna tıklayarak açılan formda randevu türü, paket, ücret ve müşteri bilgilerini girdiğiz ve kaydet butonuna bastığınızda randevu kaydı oluşturulur, müşteriniz için otomatik bir kullanıcı adı ve şifre oluşturularak müşterinizin eposta hesabına sistem tarafından otomatik olarak gönderilir. Giden eposta içerisinde erişim linkleri bulunmaktadır. Müşteriniz ister webdeki müşteri paneline isterse ios/android mobil uygulamayı indirerek şifresi ile giriş yapabilir.
Müşteriniz ile alakalı yaptığınız tüm işlemde sistem müşterinize bilgilendirme epostası gönderir. Yeni randevu oluşturduğunuzda gönderildiği gibi fotoğra fotoğraf yüklendiğinde veya çekim tarihi güncellendiğinde de müşterinize bilgilendirme epostası gönderilir. Aynı şekilde müşteri işlem yaptığında da size bilgilendirme epostası gönderilir.
Öncelikle sözleşmeyi eposta olarak size gönderiyoruz ve onayınız akabinde ödeme ile sorumluluklarımız başlamış oluyor. Sizde kurumsal kimlik dökümanlarınızı, fotoğraf medyalarınızı, hakkımızda blog gibi metinlerinizi bize göndermenizi talep ediyoruz.
Bunun için PIXresizer, Lightroom, PS action gibi uygulamalar ile tek işlemde toplu fotoğraf küçültmesi yapabilirsiniz. PIXresizer uygulamasını tavsiye edebiliriz, çok hızlı ve kaliteli küçültme işlemi yapmaktadır. İnternetten aratarak indirebilirsiniz, ücretsiz bir masaüstü uygulamasıdır.
Neden?
Bunun için bir kaç neden sayabiliriz; öncelikle bir çok düşük maliyetlere bir web sitesi, iOS ve android uygulamaya sahip olarak kurumsal bir firma olarak müşteri karşısına çıkmanız müşteriye 'doğru yerde olduğu' hissini kuvvetlendirecektir. İnternette daha üst segmentte yer edinmiş olacaksınız. Bir diğer neden, kendi işinizi kendi markanızla yönetme prestijine sahip olacaksınız. En önemli neden ise müşteriye diğer firmaların sunduğundan daha konforlu bir satış sonrası süreç yaşatmış olacaksınız. Müşterinize bu konforu sunmak size +zaman kazancı ve yönetilebilir bir süreç olarak geri dönecektir.
Burada kolaylaştırdığımız süreçten bahsedelim; mevcut süreçlerde dosyalar orjinal haliyle bir depolama (Wetransfer,Drive,YanDisk vb) alanlarına aktarılır. Müşteri bu alana ulaşmak için bir bilgisayara, download işlemi yapmak için internete ve bu işlemi yapmak için özel bir zaman ayırmaya mecburdur. Düğün sonrası yakın süreçte bir çok beklenmedik şeyler yaşanabildiği gibi çiftlerin vakit bulamamak gibi bir durumları olabiliyor. Ayrıca ne kadar ertelemeci olduğumuzu göz önünde bulundurursak, WeAsist ile sağladığımız sistemde çekim sonrası müşterinin merak duygusu kaybolmadan fotoğraflarına kendi cep telefonunda kolayca erişmesi imkanı sunmuş olacaksınız. Müşteriniz çekim sonrası balayına giderken bile fotoğraflarını inceleyebilir ve kısa süre içerisinde fotoğrafları seçme işlemini henüz fotoğrafları incelemesi için gerekli merak duygusu güçlü iken gerçekleştirebilir. Böylece seçilmemiş fotoğrafların yıl sonunda birikmiş ve çözülmesi gereken bir sorun halinde önünüze yığılmış olması artık çok daha düşük ihtimalli bir senaryo olacaktır. Bu sizin daha fazla zamanında tamamlanmış iş süreci tecrübe etmenizi sağlayacaktır.
Bunun en büyük sebebi sağladığı kolaylıklar ve bu şekilde bilginin daha erişilebilir olduğu için diyebiliriz. İşlerinizi klasik ajanda, word, excell, not defteri uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları ve bir çok alternatif ile yönetebilirsiniz. Burada bilginin kaybolma ve bilgi erişim zorluluğu her bir araçta farklılaşmaktadır. WeAsist'in sunmuş olduğu yönetim panelinde randevu takvimi bulunmaktadır. Ancak WeAsist'i diğer online takvim veya platformlardan ayıran en büyük özelliği bu sürece müşterinin de dahil olmasıdır. Yönetim Paneli'nde Randevu Takvimi kullanarak bir çekim için randevu oluşturduğunuzda müşterinizin kullanıcı adı ve şifresinin sistem tarafından kendisine eposta ile iletilmesiyle artık müşteriniz senaryonun bir parçası olmuştur. Müşteri fotoğraflarını sisteme yüklediğinizde veya bu müşteri ile alakalı sistem üzerinde bir işlem yaptığınızda sistem müşterinize otomatik olarak eposta bilgilendirmesi yapar ve yapılan işlemi haber verir. Böylece sizin de süreçler için müşteriniz ile tekrar iletişime geçmenize gerek kalmaz ve bunun için daha kurumsal bir yöntem kullanmış olacaksınız.
Çok hızlı bir teknolojik gelişim yaşıyoruz. Teknoloji öyle bir hengame ile gelişiyor ki biz adeta teknolojiyi kullanarak yarışta kalmaya çalışıyoruz. Teknolojiyi kullanmayan işletmeler kullanıcılar tarafından tercih edilme ihtimali azalmakta ve müşteri teknolojiyi kullanan ve bu sayede daha fazla konforlu hizmet alabileceği işletmelere yönelmektedir. İşletmeciler için de teknolojinin getirdiği imkanlar ile bilgiye daha kolay erişme ve bilgiyi daha kolay paylaşma olanakları ile daha hızlı ve daha kolay süreçler tecrübe etme imkanı buluyor. Dijital platformlarda var olmak, web sitesi ve mobil uygulamaya sahip olmak dijital mağaza sahibi olmaktır. Bu müşterinin sizin hakkınızda teknolojik bir firma olduğunuz teknolojik bir vizyon sahibi olduğunuz imajı oluşmasına sebep olacaktır. Böylece daha fazla erişilebilen ve daha fazla tercih edilebilen işletmeler arasında olabileceksiniz.
Web site ve mobil uygulama dijital dünyada açtığınız dijital mağazalardır. Sadece sosyal medya reklamlarıyla müşteri ediniyor olabilirsiniz. Ancak sizin belli bir sayıda müşteriyi yönetme kapasiteniz var. Belli bir sayıda müşteriye bilgi verebilir, belli bir sayıda müşteri ile görüşme yapabilir, belli bir sayıda müşteri ile temas kurabilirsiniz. Fiziksel mağazanıza belli bir sayıda insan gelip detaylı bilgi alabilir. Sosyal medyalardaki varlığınız ulaşabileceğiniz insan sayısını artırabilir. Ancak bu hizmet verme kabiliyetinizi artırmaz. Web Site ve mobil uygulamanız sizin hizmet verme kabiliyetinizi ve işinizi yönetebilme kabiliyetinizi artırma alanlarınızdır. Bir müşteri adayı web sitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret ederek, fiziksel işletmenize gelen ve sizinle 1 saat konuşan bir müşterinin aldığı intibayı web site ve mobil uygulamanızı ziyaret ederek 10 dakikada edinebilir. Bu enerjinizi iş gücü üretmeye harcamanıza ve vaktinizi daha çok kazanç üretmeye harcamanızı sağlayabilir. Ayrıca populerlik ve prestij de sizin hizmet sunmaktaki isteğiniz ve sahip olduğunuz gücü müşteriye sunacağınız hizmet kalitesi için harcayacağınızı gösterebilir.
Mevcut süreçlerde fotoğrafları orjinal boyutları ile teslim ettiğinizi varsayalım. WeAsist süreçlerinde ise işlemi çok hızlı ve merak duygusu kaybolmadan gerçekleştirmek amaçlanmaktadır. Müşteri cep telefonundan mobil interneti ile işlemi gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Bunun için müşterinin internetini az tüketmek ve fotoğrafları cep telefonundan görüntüleyebilmesi için düşük internet hızlarını da göz önünde bulundurmak zorundayız. Ayrıca üst segment bir cep telefonunda 1224x2700 ekran çözünürlüğü olduğunu var sayalım. Bu bir tek fotoğraf gösterimi için ideal olabilir. Ancak biz aynı anda 500-1000 aralığında bir fotoğraf incelemesi yapacağız, cihazın RAM ve GPU kapasitesini de göz önünde bulundurursak fotoğraf çözünürlüğünü en üst kalitede değil, optimumun biraz altında sunmamız gerekebilir. Bu fotoğraf sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak asıl amaç müşterinin fotoğraflara kötü internet ve eski cihaz koşullarında dahi hızlı bir şekilde ulaşması, fotoğraflarını kendi cep telefonundan düşük internet tüketimi ile inceleyebilmesi ve seçimlerini yaparak işlemi tamamlamasıdır.
Ne Zaman?
Sözleşmeyi onaylayıp ödemenizi yaptığınızı varsayalım. Sizden logo, fotoğraflar, metinler, hakkımızda yazısı gibi içeriklerinizi talep ediyoruz. Siz içeriklerinizi ayarlarken biz de domain teslici, hosting kurulumu, veritabanı kurulumu gibi işlemleri yapıyoruz. Medyalarınızı teslim ettiğinizde 3-4 gün içerisinde web siteniz yayında olacak. Takip eden bir hafta içerisinde Android uygulama paketiniz Google Play'e yüklenir ve Google tarafından inceleme ve onay süreci gerçekleşir. Takp eden 1 hafta içerisinde iOS uygulama paketiniz hazırlanır ve App Store'a yüklenir, burada Apple'ın uygulamayı inceleme ve onay süreci gerçekleşir. Artık web siteniz, Android ve iOS uygulamanız tamamen sizin kullanım ve yönetiminizdedir. Belirtilen süreler ortalama sürelerdir.
İlk adım sözleşmenin onaylanmasıdır. Satın alma kararınızı bildirdiğinizde size sözleşmenizi eposta olarak gönderiyoruz. Sözleşmeyi onayladığınızda ödeme yükümlüğünüzü kabul etmiş olursunuz. Ödeme gerçekleştiğinde WeAsist'in sorumlulukları başlamış olur.
Satın alma gerçekleştiğinde ortalama 8-14 gün içerisinde tüm ürünleri teslim etmiş oluruz ve müşteriniz fotoğraf seçme işlemine başlayabilir.
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki 3 adet dijital mağazaya sahip olacaksınız.Bu dijital mağazaların her yıl maliyetleri olmaktadır. Web sitenin ve mobil uygulamaların barındırma ücretleri bulunmaktadır. Sağlamış olduğumuz hizmetin süreklilik arz edebilmesi için bu maliyetlerin karşılanması gerekmektedir. Sözleşmelerimiz 1 yıllıktır. Yıl sonu yenileme yaptığınızda 1 yıl daha hizmet almaya devam etmiş olacaksınız.
Her zaman.
Sunucu Özellikleri
Sunucu olarak Natro Türkiye sunucularını kullanmaktayız. Natro 100 megabit upload hızı sunmaktadır. Ayrıca sunucumuz SSD disktir. Fotoğraf yükleme ve götüntülenme işlemleri için sunucu maliyetlerinden kaçmadık. En kaliteli hizmeti sunabilmek için en iyi firmadan en iyi hizmeti alıyoruz.
5 gb depolama alanınız var. Ortalama bir fotoğraf için 100kb ve bir müşteriniz için 500 fotoğraf yüklemek istediğinizi var sayalım. Her bir müşteri için 48,8 megabayt alan kaplayacaktır. Bu ortalama 100 müşteriye aynı anda hizmet verebileceğiniz anlamına geliyor. Eğer fotoğraf sayınız 1000 civarındaysa aynı anda yaklaşık 50 müşteriye fotoğraf seçme hizmeti verebilirsiniz.
Sistemin bir fotoğraf için maximum 750kb kontrolü yapmaktadır. 750kb'den daha büyük fotoğrafı yüklemeye çalıştığınızda sistem upload işlemini yapmayacaktır. Ancak boyutlandırmayı ne kadar düşürürseniz mobil cihazlarda o kadar fazla verimli bir seçme işlemi yapılacaktır.
Fiyatlandırma ve Ödeme
Öncelikle fiyatlarımızı tercih edilebilirlik beklentisi ile belirliyoruz. Müşterimizin karşısına bir fırsat ürünü ve fırsat fiyatı ile çıkıyoruz.
Gerçek veya tüzel kişinin Adı, Ünvan, TC Kimlik No/Vergi No, Vergi Dairesi, Telefon, Adres, Eposta, Domain bilgileri yeterlidir.
Havale ödemesi alıyoruz. Ancak kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen müşterilerimiz için İYZİCO Sanal Pos hizmetlerini kullanmaktayız. Eğer kredi kart ile ödeme yapmak istiyorsanız tarafınıza bir ödeme linki gönderiyoruz. Ödemenizi taksitlendirebilirsiniz. İYZİCO nun ilave satış ve/veya taksit komisyonu satış fiyatına ayrıca ilave edilmektedir. Bu anlaştığımız fiyatın üzerine ilave edilerek karşınıza çıkmaktadır. Şu an İYZİCO işlem başına yaklaşık %2.5 gibi bir komisyon tutarı belirtmektedir.
Evet. Biz Samsun Teknopark'ta faaliyet gösteren bir kuluçka yazılım firmasıyız. Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde olduğumuz için KDV muafiyetimiz bulunmaktadır. Satışlarımızda faturamız istisnai olarak kdv 0 fatura kesilmektedir. Anlaşma yaptığımız fiyatın üzerine bir de +kdv gibi bir rakam ile karşılaşmayacaksınız.